Arkadiusz Stopa/technika/latarka/

Latarka


Podczas fotografowania z dużymi powiększeniami w celowniku robi się dość ciemno, dzięki czemu często miałem problem z prawidłowym ustawianiem ostrości a nawet kadrowaniem. By temu zaradzić zrobiłem więc specjalną latarkę. Początkowo używałem zwykłej latarki na żarówkę 2,5 V, trzeba ją było jednak co chwilę poprawiać by świeciła na potrzebną odległość. Obecnie używam latarki diodowej, która znakomicie poprawia komfort ustawiania ostrości czy kadrowania. Wykonana jest z 26 białych diod LED ustawionych w okrąg wokół osi obiektywu. Światło jest jaskrawe i nie trzeba jej przestawiać by dopasować do pracy na różne odległości. Mocowana jest na obiektywie tak jak dekielek od obiektywu. Użyłem tu dekielka 58 mm, dzięki czemu można ją przypiąć zarówno do pierścienia lampy MT-24EX jak i bezpośrednio na obiektyw Canon EF 100 USM Macro.

Lampka zasilana jest z dwu ogniw AA/R6, a ponieważ diody potrzebują do pracy napięcia ponad 3 V, musiałem do kompletu dorobić elektroniczną przetwornicę napięcia, którą zmieściłem w złączce do baterii. Koszyczek na baterie przykręcony jest na stałe do mieszka.

Lampka ma jeszcze przycisk włączający diody, który przyklejam na tylnej ściance korpusu. Plaster z apteki okazał się najlepszym materiałem do mocowania przycisku.

Każdemu chętnemu mogę (za opłatą) wykonać taką latarkę. Poniższe zdjęcia przedstawiają wygląd lampki z mocowaniem na obiektyw 58 mm, mogę też przystosować do obiektywu 67 mm (np. do nowego Canon EF 100/2.8 USM L IS).

Po dokładniejsze informacje - napisz do mnie lub zadzwoń.

Wszelkie prawa zastrzeżone, wykorzystanie zamieszczonych materiałów i zdjęć w całości lub części bez zgody autora zabronione.
Kontakt: Arkadiusz Stopa, tel. 89 763 3408 lub 502 218 138. Strona istnieje dzięki uprzejmości firmy PE Damir.pl SC