Arkadiusz Stopa/technika/wezyk/

Wężyk spustowy do CanonaWykonanie wężyka okazało się całkiem proste. Należy tylko wykonać zestaw dwóch wyłączników połączonych do wtyczki wg następującego schemtu:Zwarcie styku S1 włącza pomiar światła (jak naciśnięcie spustu do połowy). Zwarcie dodatkowo styku S2 (przy zwartym styku S1) wyzwala migawkę aparatu (jak naciśnięcie spustu do końca).

Do wykonania wężyka potrzebujemy:
1. Wtyk typu "jack" stereo 2,5 mm
2. Kabelek trójżyłowy o długości 50-100 cm (wg potrzeb).
3. Dwa wyłączniki.
4. Obudowę

Ja zakupiłem w sklepie z częściami dla elektroników obudowę do pilota alarmu samochodowego oraz wtyk mini jack stereo 2,5 mm. Reszta komponentów (dwa wyłączniki, mikrostyk kabelek i kawałek płytki) pochodzi z odzysku.

Oto mój wężyk w całej okazałości:
A tak rozmieściłem poszczególne elementy:Jak widać, użyłem 2 wyłączniki krańcowe wymontowane z jakiegoś starego urządzenia. Z prawej strony wmontowany jest przycisk typu Isostat (nr 3). Jest to tylko kawałek przycisku, gdyż cały nie zmieścił się do obudowy. Lekkie naciśnięcie przycisku powoduje nacisk na dźwigienkę wyłącznika S1 (nr 1) i włączenie pomiaru światła. Dalsze wciśnięcie powoduje nacisk dźwigienki na wyłącznik S2 (nr 2) i wyzwolenie migawki. Ponieważ zakupiona obudowa miała już wbudowany pojedynczy przycisk z boku zamontowałem pod nim dodatkowy mikrowyłącznik (nr 4) do włączania pomiaru. Jest on połączony równolegle z wyłącznikiem S1 (nr 1). Całość zmontowana jest na kawałku płytki z laminatu, ale można użyć dowolny materiał nie przewodzący prądu. Na wykonanie całości wystarczy jeden wieczór.
Wszelkie prawa zastrzeżone, wykorzystanie zamieszczonych materiałów i zdjęć w całości lub części bez zgody autora zabronione.
Kontakt: Arkadiusz Stopa, tel. 89 763 3408 lub 502 218 138. Strona istnieje dzięki uprzejmości firmy PE Damir.pl SC